Tempeltræ Te (Temple Tea)
Inklusive 25% moms
- Sort Ceylon the ,
- Gingkoblade ,
- Saflorblomst ,
- Katostblomst ,
- Vaniljearoma ,
- Kamilleblomst ,
- Aroma
Klassisk sort Tempel Te
Helt klassisk og smagfuld sort Ceylon Tempeltræ Te med ginkgo biloba blade, katostblomst, vanilje, romersk kamille og aroma. Let krydret, blød og frisk.
Smag
Smagen af sort Ceylon te med et strejf af gingko, saflor, vanilje og romersk kamille er forførende og usædvanlig velsmagende.
Brygning
Tempel Te er lavet på sort Ceylon te, og for at opnå den mest optimale smag og bibeholde teens gode egenskaber bør trækketiden være på 3-4 min. ved 100 grader varmt vand.
Mere te fra samme hylde
Temple Te er en af Østerlandsk Thehus’ egne populære blandinger og fås både som løs vægt og i dåse med 125g.
Hvad er sort te?
Sort te kommer ligesom grøn og hvid te fra den samme teplante Camellia Sinensis. Sort te er helt oxideret, altså iltet, og er den typer af te, der gennemgår den længste bearbejdningsproces: plukning, tørring, rulning, iltning og ristning. Til kvalitetste er det udelukkende de øverste, spæde og mørkegrønne topskud, der plukkes. Der plukkes ”two leaves and a bud”, altså to sideblade og det midterste topskud.